Zajęcia z uczniami niepełnosprawnymi wymagają odpowiedniego przygotowania i stosowania wielu metod. Jedną z metod stosowanych w kształceniu jest metoda ośrodków pracy.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ METODĄ OŚRODKÓW PRACY – KL.3
UCZNIOWIE UPOŚLEDZENI W STOPNIU UMIARKOWANYM Temat okresowego Ośrodka Pracy: Jesień Temat tygodniowego Ośrodka Pracy: Jesień w sadzie Temat dziennego Ośrodka Pracy: Różnicowanie owoców Cele ogólne:
- wygląd sadu jesienią
- zapoznanie z owocami
- zasady zachowania się na spacerze i w sadzie
Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi odnaleźć w sadzie owoce: jabłka, śliwki, gruszki
- umie porównać wielkość owoców
- potrafi posługiwać się pojęciami: większe, mniejsze, duże, małe
- umie rozróżniać kolory: żółty, czerwony, fioletowy
- wie, jakie zasady obowiązują przy spożywaniu owoców
Metody pracy: pokaz, obserwacja, rozmowa, praca plastyczna Formy pracy: grupowa i indywidualna Środki dydaktyczne: kartki, etykiety ,tablice z kalendarzem pogody i listą obecności, szablony owoców, kredki, kosze ,talerzyki, owoce Przebieg zajęć: ZAJĘCIA WSTĘPNE
- Powitanie nauczyciela z uczniami
- podanie każdemu ręki
- powiedzenie „Dzień dobry”
- Ustalenie dnia tygodnia
- wymawianie całym zdaniem nazwy dnia: Dzisiaj jest…….
- przypięcie nazwy dnia na planszy
- utrwalenie pojęć: wczoraj – Wczoraj był……; jutro- Jutro będzie……
- Sprawdzenie listy obecności
- zaznaczenie na listach klasowych poprzez przypięcie kartki
- Obserwacja zmian przyrodniczych
- obserwacja pogody przez okno
- słowne opisanie pogody
- wybranie etykiet symbolizujących pogodę adekwatnie do bieżącej i przypięcie na odpowiedniej tablicy
- Wyjaśnienie, co czeka dzieci za chwilę.
- Nauczyciel mówi dzieciom: Idziemy dzisiaj na spacer do sadu. Będziemy obserwować drzewa owocowe. Zabieramy kosze ze sobą i postaramy się przynieść w nich do klasy owoce z sadu.
- Przygotowanie do wyjścia.
- Dzieci ustawiają się parami, nauczyciel przypomina zasady zachowania się na spacerze i w sadzie.
- Wyjście do sadu.
OBSERWACJA
- Dzieci indywidualnie poruszają się po sadzie i obserwują różne drzewa owocowe.
- Całą grupą szukają jabłoni, gruszy i śliwy. Uczą się wymawiać nazwy drzew i ich owoców; powtarzają wszyscy razem, a następnie każdy uczeń samodzielnie.
- Dzieci zbierają do koszy owoce jabłoni, gruszy i śliwy.
- Nauczyciel może przeprowadzić wybraną zabawę ruchową, jeśli dzieci będą chciały pobyć dłużej w sadzie.
- Powrót do klasy.
OPRACOWANIE ZEBRANEGO MATERIAŁU
- Rozmowa na temat spaceru:
- Dzieci odpowiadają na pytania: „ Gdzie byliśmy?; Co widzieliśmy?; Co robiliśmy?; Co przynieśliśmy ze sobą do klasy?;
- Obserwowanie koszy z owocami:
- wymawianie nazw owoców i drzew, z których pochodzą;
- omawianie wyglądu owoców.
- Zabawa w szukanie ukrytych owoców
- dzieci chodzą po sali, szukają ukrytych owoców i wkładają je do właściwych koszy ( nauczyciel przed zajęciami ukrył w widocznych miejscach kilka owoców)
- Próba porównywania owoców: np. duże, małe, średnie, większe, mniejsze, miękkie, twarde, bardziej twarde.
- Wdrażanie do rozróżniania wielkości owoców
- każde dziecko wybiera z kosza jeden owoc, następnie w parach dzieci przyglądają się owocom i zastanawiają się, która osoba z pary ma większy owoc;
- nauczyciel poleca, aby dziecko z większym owocem stało, a z mniejszym usiadło na dywanie.
- Utrwalenie zasad spożywania owoców
- nauczyciel przypomina o zasadach spożywania owoców i konieczności ich mycia
- dzieci biorą swoje owoce, podchodzą do umywalki i myją je
- Sprawdzanie smaku owoców
- każde dziecko po spożyciu owoców, w swobodnej rozmowie dzieli się wrażeniami smakowymi
- w razie potrzeby nauczyciel podpowiada im zwroty: kwaśne, słodkie, dobre, smakowite, miękkie, twarde, pyszne, pachnące, dobre
EKSPRESJA
- Praca przy stolikach
- dzieci otrzymują szablony owoców jabłoni, gruszy i śliwy; wybierają jeden szablon
- odrysowują go i kolorują na odpowiednie kolory
ZAJĘCIA KOŃCOWE
- Samoocena prac
- wybranie jednej pracy wykonanej najstaranniej
- Zorganizowanie wystawki prac
- Uporządkowanie miejsc
- Podsumowanie Dziennego Ośrodka Pracy
- omówienie przebiegu zajęć
- przypomnienie najważniejszych wiadomości i sprawdzenie ich zrozumienia
- Ocena zachowania i pracy uczniów
- Pożegnanie grupy
- podanie każdemu ręki
- powiedzenie „Do widzenia”
mgr Danuta Kociołek |